понеделник, 28 юли 2014 г.

Daewoo Nexia с проблем в компресора

Компресора на колата е в окаяно състояние от вън . Лошият вид и маслото по него разтварят с годините гарнитурите на комресора . Компресора започва да изпуска фреон и масло и е нужна специализирана намеса за отстряняването на проблема и осигуряване на работещ авоклиматик.



















Компресора на автоклиматика е рециклиран , измит и със ново масло.Монтиран и направен тест за херметизация на системата. Автоклиматика е зареден с фреон и отново работи. 

Ремонт на компресори 

                                  Зареждане на автоклиматик с фреон 


Най ниски цени за ремонт и рециклиране на компресори за автоклиматици . Най ниски цени за ремонт и зареждане на автоклиматици . Най ниски цени за профилактика на автоклиматик . 0898 479 645 ЦЪКНИ ТУК 


четвъртък, 24 юли 2014 г.

Що е автоклиматик ?



Климатиците при колите и тези, които имаме вкъщи като принцип на работа са еднакви, различават се само формите на управление. Машината нито създава топлина, нито студ. Тя само пренася енергията! Това се извършва чрез топлообмениците, наричани още "пити" (в колите - радиатори). Те биват "изпарители" и "кондензатори". Когато фреоните се изпаряват те имат свойството да поглъщат енергията , а когато кондензират отдават погълната енергия. Процесите на изпарение и кондензиране се контролират чрез компресора и ТРВ (термо-регулиращ вентил). Казано най-просто ако в 2 еднакви по кубатура помещения монтираме съответно външното тяло в едното и вътрешното в другото, и имаме температура от 15°C, то когато в едната стая тя се покачи до 25°C, в другата ще е вече 5°C. Стаите са все едно купето на пасажерите и двигателния отсек.

Компоненти в автоклиматика

Компресорът - те са  бутални и ротационни, като при колите най-често използвани са буталните . Имате ролка, която се задвижва от пистовия ремък, електромагнитен съединител, всмукателна страна (дебелата тръба, която виждате да излиза от компресора) и нагнетателна страна (тънката тръба, която съответно виждате да излиза от него). Когато пуснете вашия климатик електромагнитната бубина придърпва съединителя и така движението на ролката се предава по ос до буталата на компресора. 

Дехидратор - Дехидраторът е онази част от системата, която прилича на голяма метален цилиндър. Ролята му е да изсуши фреона (отнеме останалата част от влагата в системата след зареждането й), защото вакуумирането в повечето случаи не е достатъчно да "извади" 100% влагата от нея. Изсушаването става благодарение на т.н. силикагел. Той има свойството да абсорбира влагата. Купен от магазина чисто нов дехидратор и разпечатан той има живот при нормално атмосферно налягане 15 минути. С други думи, ако вашата кола е била без фреон дълго време и с разхерметизирана система, то дехидраторът ви е за смяна. При повечето автомобили произведени след 2005 година  е вграден в кондензатора  . При френските коли се монтират дехидратори, които имат индикация - ако е синьо добре, ако е бяло - зле! В България не се практикува неговата смяна, но е крайно желателна ако обичате своята кола. Цената му обикновено е от 30 лв. до 500 лв, в зависимост от модела и марката автомобил.

Пресостат -датчик / управляващо устройство, което следи налягането (в хладилни системи, водопроводни мрежи и др.) в определени граници и изработва управляващ сигнал, примерно за пускане или спиране на някаква помпа или компресор. Той е пазителят на системата. Затова, когато нямате фреон в системата, компресорът не тръгва с цел да се предпази от механична проведа.

ТРВ/EVR -термо регулиращ вентил - точно там се получава процесът от преминаването от течен в газообразен фреон , за да се изпари и да има охлаждане . Вентилите EVR са директно или серво управляеми електромагнитни вентили за течностни, смукателни линии или за линиите за горещи пари. Те са подходящи за агрегати и компресорни блокове във всички приложения за охлаждане, замразяване и климатизация. За разлика от общото описание тези при автомобилите са нито електронни, нито серво управляеми, а механични. Тази част от системата е практическа вечна.

Маслото - нали не си мислехте, че там вътре има само фреон? Има и масло, да такова, като в двигателя ви, но не съвсем. Климатичните системи на колите са безкартерни. Това ще рече, че маслото и фреонът са разтворени. Когато вашата система изгуби хладилния си агент, то според предното изречение ще загуби и маслото. Затова при зареждане с фреон се зарежда и масло. При фреон R134a то е синтетично.

Фреон -  От 1993 година при автомобилите се използва хладилен агент  R134a. Той е безвреден за околната среда и за вас. Фреон R12 е използваният преди 1993 година. Забранен е за производство и употреба  със закон в цял свят! Неговото използване е подсъдимо! Той е вреден и опасен за вас.

Зереждане на автоклиматик 


Вакуумирането - Защо въобще се изисква вакуумиране?. Вакуумирането е необходимо, когато системата е била разхерметизирана и с изравнено на атмосферното налягане, което допуска навлизането на влага вътре.
Зареждането - С вакуумирането се поставя масло в системата. На линията за високо се сипва течна фаза, а на ниско дозареждаме с газообразна форма. Наливането на течна фаза в линията за ниско налягане е опасно, хидравличния удар може да увреди компресора. Съвременните манометри обаче имат блок и изпаряващ клапан, т.е. елиминираме проблема.

Работа на автоклиматик 

След като имаме вече заредена система пускаме нашия климатик. Натискаме копчето и... пресостатът отчита наличието на налягане и подава сигнал да се пусне компресора. Съединителят завърта оста и процесът започва. За да стигне фреонът до купето и да започне да отнема енергия трябва да го добутаме до там. Нагнетяването става по тънката тръба. Но при създаването на такова караме частиците да се сгъстяват, удрят се по-често една в друга и почват да отделят топлина. Тогава как става охлаждането? Тук идва ролята на кондензатор-радиатора. Минавайки през него перките го охлаждат до към 2 градуса и така преди да влезне в изпарителя на купето минава през ТРВ-то. Казахме, че при сгъстяване той се втечнява/кондензира движи се по тънката тръба. Стигайки ТРВ-то то променя сечението си, по-голямо от това на тънката тръба и така фреонът при липсата на съпротивление започва да се изпарява. Тук става охлаждането, той отнема енергията и се връща обратно, за да кондензира във външния радиатор, за да се върне охладен и да ни е прохладно. Това е най-просто обяснението на целия процес.

Често задавани въпроси 

1: Имам ли фреон в системата и как да разбера?
2:
 Казахме по-горе, че пресостатът няма да пусне комресорът ако няма фреон. Съответно пуснете климатика, отверете капака и погледнете компресора. Ако ролката върти съединителя, значи имате фреон, макар и малко. Ако не, значи работата е на сериозен пропуск.
1: С колко градуса трябва да духа?
2: След работа на автоклиматика около 5-10 мин от духалките трябва да изкарва температура между + 2°/+10° С    Това се счита за добре работещ климатик. 


моб : 0898 479 645

e-mail : greenairbg@gmail.com

вторник, 15 юли 2014 г.

Услуги за сервиз автоклиматици

Climatronic.biz представя услугите си :
   Ремонт автоклиматици
           Зареждане автоклиматици
                      Рециклиране на компресори за автоклиматици
                                 Профилактика на автоклиматици
                                                                Ретрофит - преминаване от стар фреон на нов 
                                                                             Поленов филтър
                                                                Резервни части и ремонт на компресори за автоклиматици DENSO , ZEXEL , DELPHI , HARRISON , SANDEN  
                                                                           РЕМОНТ НА АВТОКЛИМАТИЦИ НА АВТОМОБИЛИ , КАМИОНИ , РЕМАРКЕТА, ПОЛУРЕМРКЕТА , ХЛАДИЛНИ КАМИОНИ  , БУСОВЕ , СЕЛСКОСТОПАНСКА ТЕХНИКА , ИНДУСТРИАЛНИ МАШИНИ . 
             Почистване на системата както от влага ,така и радиаторите от замърсяване за по лека работа на хладилната система.Мерене на работното налягане на фреона в системата и отдаваната температура в купето на автомобила . Обезмирисяване  на системата от неприятни миризми 


галерия снимки тук



1. Проверяване за пропуски на фреон от системата чрез:
- надуване на системата под налягане
- UV оцветител и лампа (чрез UV лампа и специални очила се открива, оцветените места по системата ,от което изтича фреона )
- Пропускотърсач, който засича пропуск на фреон от Вашия автоклиматик.
2. Ремонт на маркучи и подмяна на сервизни винтили или игли.
3. Диагностика и намиране на електрически проблеми свързани с автоклиматика Ви.
4. Профилактика на автоклиматици и премахване на нетипични и неприятни миризми от въздуховодите на Вашия автоклиматик.
5. Сервиз автоклиматици предлага и подмяна на маркучи, тръби, дехидратори, поленов филтър, датчици и други части.
6. Поправка на тръби на автоклиматик.
7. Зареждане с фреон R134a.
8. Ретрофит – преправяне на автоклиматик от стария фреон R12 към R134a.
                                                                          
 Гаранция за свършената работа !!!


Диагностика на автоклиматик - 15.00 лв
Диагностика + зареждане с фреон до 0.500 кг на автоклиматик - 45.00 лв
Диагностика + зареждане с фреон над  0.500 кг на автоклиматик - 65.00 лв
Рециклиране на компресор - 180.00 - 350.00 лв
Смяна на поленов филтър - 10.00 лв
Смяна на игли - в зависимост от марката на автомобила 8.00-18.00 лв.
Ретрофит /смяна на вида на хладилния агент - от R12 на R134а/ - 180.00 лв


понеделник, 14 юли 2014 г.

Шевролет Лачети - ремонт и зареждане на автоклиматик , рециклиране компресор

Шевролетчето пълнено с фреон на всеки два месеца . Закупена скоро , леката кола си плаче за ремонт на автоклиматика . Та започнахме с диагностиката на автоклиматика и стигнахме до компресора , а той изпускаше по малко ,но го хванахме. Предстоеше демонтаж и  ремонт на компресора за автоклиматика .

Изпуска около лепенката с данните
 Източване на маслото което останало в компресора
















 Премахване на шайбата











Сменени гарнитури и осев уплътнител на компресора. Сменено масло с PAO68 175гр.
автоклиматичната система е заредена с 670гр. фреон и автоклиматика работи перфектно.